Engin MERT

Kurumsal—Bireysel Danışmanlık ve Yatırım Hizmetleri

Üretim

Anasayfa - Hakkımızda - Yasal Uyarı - Mail - İletişim - Reklam

Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. Bilgi İçin info@enginmert.com

Anasayfa

Üretim Yönetimi

 

              Üretim yönetimini üç başlık altında değerlendirebiliriz. Toplu üretim, iş üretimi, sürekli üretim olarak sınıflandırılabilir.

              Toplu Üretim sınıfına örnek olarak boya üretimi, yapıştırıcı üretimi, otomobil üretimi yapan iş kolları alınabilir. Çünkü bu tip üretim kuruluşları maliyetleri azaltmak adına üretim dönüşlerini minimuma indirgemek   zorundadırlar.   İş üretimi sınıfına ise  tasarlama, uygulama,

00.00.0000

...

00.00.0000

...

00.00.0000

...

00.00.0000

...

00.00.0000

...

00.00.0000

...

00.00.0000

...

00.00.0000

...

reklam, yeni bir fabrika binası gibi iş kolları sokulabilir. Petrol, gaz, cam, petrokimya iş kolları gibi sınıflar ise sürekli üretim sınıfına sokulabilir. Bu tip iş kollarında sürekli dönüşümle tepki ile kazanılacak ürünler bulunmaktadır.

Form-UR01

Form-UR02

Form-UR03

Form-UR04

Form-UR05

Form-UR06

Form-UR07

Form-UR08

Dokümanlar

Toplu Üretim

 

Toplu üretim sonraki adıma geçmeden önce bir iş istasyonunda bir bileşeni yaratma üretim tekniğidir. Toplu üretim ilaç malzemeleri mürekkep, boya ve yapıştırıcılar spor ayakkabı üretiminde daha sık görülür. Mürekkep ve boya üretimi olduğu zaman açık sarı turuncu gibi renklerle başlanıp giderek daha koyu renkler takip edilir. Daha sonra kırmızı renk gibi devam eder ve siyaha kadar ulaşan üretim yapılır ve ardından açık renkler tekrar başlar. Bu nedenle temizleme en aza indirilir ve her parti arasında makine yeniden temizlenmez veya yapılandırılmaz.

              Bu tip toplu üretimin çeşitli avantajları vardır. Çünkü tek bir üretim hattı çeşitli ürünler üretmek için kullanılabilir. Bu nedenle ilk sermaye harcama azaltabilir. Toplu üretim mevsimsel ürün yapan bir fabrikalar için, bir deneme üretimi yapan firmalar için veya yüksek kar marjı olan talep tahmini zor ürünler için yararlıdır.

 Toplu üretimi de dezavantajları vardır. Toplu üretim ile ilişkili yetersizlikler nedeni ile yeniden yapılandırılmalar ve durdurulmalar olduğu zaman büyük zaman kesintilerine neden olur.

Sürekli Üretim

 

              Sürekli üretim yöntemi kesintisiz işlem malzemeleri üretmek kullanılır. Bu süreç en çok petrol ve gaz sanayi ve petrokimya tesisleri ve diğer sektörlerdeki float cam sanayilerinde uygulanır. Bu makinelerin dönme hızı kontrol ve sayıları onların farklı bir cam genişliği ve kalınlığı gibi değiken şerit üretmektedir.

Sürekli üretim büyük ölçüde geri besleme ile üretim denetleyicileri tarafından denetlenir. Dönüştürücüler ve denetleyicilerin çoğunluğu, PID (Oransal, İntegral istihdam ve Türev) ile kontrol elemanı için değişkenler yanıt dayalı nihai çıkış elemanı kontroldür.

Toplu üretim ve sürekli üretim arasındaki en önemli fark, giriş malzemeleri sürekli kimyasal dönüşümler ile malzemelere sürekli tepki yapılır.

İş Üretimi

 

              İş üretimi bir ürün kalıbı değildir. Belirli bir müşteri için üretimi içerir. İş üretimi en sık küçük firmalar ile belirli bir ev, bina / belirli bir müşteri için bir bilgisayar toplama, belirli bir düğün vb… veya çiçek aranjmanları yapma ile ilişkilidir. İş üretiminin anahtar faydaları şunlardır:

 

a. Çalışma genellikle yüksek kaliteye sahiptir.

b. Özelleştirme yüksek düzeydedir. Bir müşterinin kesin gereksinimlerini karşılamak mümkündür.

c. Önemli derecede esneklik, özellikle seri üretime göre mümkündür.

d. İşçiler kolayca performans ve çalışma yeteneklerine doğası gereği motive olabilir.

 

İş üretiminin sakıncaları şunlardır:

 

a. Üretim maliyeti daha yüksektir.

b. Uzman işgücü kullanımını gerektirir. (Seri üretim olarak tekrarlayan, düşük vasıflı işlerde karşılaştırın.)

c. Diğer yöntemlerle (toplu üretim ve seri üretim) göre yavaştır.

Seri Üretim

 

              Seri üretim, tekrarlanan akış üretimi, montaj hatları dahil standart ürünleri ve özellikle büyük miktarda üretim tipidir. Ürünler çeşitli türlerden olabilir. Sıvılar ve uygulanır dökme parçalar, ayrık katı parçalar, bağlantı elemanlar ve bu tür parçaların toplanmasına ilişkin olarak üretimlerdir. Örneğin; ev aletleri ve otomobiller.

              Seri üretimde genellikle kısmen ve sürekli tekrarlayan görevleri makineler üstlenir. İşçiler yerine komple ürün taşımak için parça hareketli veya konveyör bantlar ile desteklenmektedir Sıvı seri üretimi ve partiküller madde üretimi kısmen damarlar arasında veya tamamı transfer pompaları ve boruları ile gerçekleştirilir.

              Makine ve işçi ile ilgili olarak enerji yüksek bir oranda kullanır Seri üretimde sermaye yoğun ve enerji yoğundur. Ayrıca genellikle yüksek ölçüde otomasyon yoğundur.  Seri üretim sırasında ürünün birim başına toplam harcamaları azalır ve daha az işgücü maliyetleri oluşur. Ancak, bir seri üretim hattı için robotlar ve adapte edilecek makineleri kurmak ve senkronize etmek gerekir. Böylece başarılı olmak ve kara ulaşmak ilk etapta pahalıdır.