Engin MERT

Kurumsal—Bireysel Danışmanlık ve Yatırım Hizmetleri

Duyurular

Anasayfa - Hakkımızda - Yasal Uyarı - Mail - İletişim - Reklam

Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. Bilgi İçin info@enginmert.com

Anasayfa

DUYURULAR

16.08.2009

Eski Cep Telefonu Olanlar Dikkat

15.08.2009

25. Portun Kapatılması

OKU

OKU

              Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde,  erişim ve yer sağlayıcı firmalar ile bitlikte, internet kullanıcılarına ait kaynakları suiistimal eden konulardan olan, istem dışı elektronik postaların (SPAM) etkileri ve nasıl engellenebilmesine yönelik çalışmalar hakkında 20 ªubat 2009'da bir toplantı yapıldı. TTNET ile istekli tarafların işbirliği halinde, makul sayıda bir abone grubu için 25 numaralı portun kullanıma kapatılması ve yerine 587 numaralı portun kullanılması suretiyle bir pilot uygulama gerçekleştirilmesi karara bağlanmıştı. Yurt genelindeki internet abonelerinin tamamına yakınını temsil eden ADSL internet abonelerinden dinamik IP kullananları kapsayan çözüm modeli taslağı istem dışı elektronik postalarla (SPAM) mücadeleye yönelik olarak e-posta haberleşmesinin 25. Portun kapatılarak 587. Port üzerinden yapılması hususlarında pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulamaya ait sonuç rapora göre, 200.000 abone için TTNET'in 25.port kapatma çalışması günlük 200.000 ve aylık 6 milyon spam'ın engellenmesini sağlamıştır. Ayrıca aynı dönemde 25.portun kapatılması nedeniyle gelen şikayet sayısının da önemli miktarda olmadığı raporlandı.

25. Portun Kapatılması

              BTK yetkilileri, pilot çalışmanın başarılı olduğunu ve bu nedenle uygulamanın toplam 81 ile yaygınlaştırılmasının uygun olacağına karar verdiler. Buna göre, uygulama 3 fazda yapılacak, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin 25. portları da her üç fazda parça parça kapatılacak. Birinci fazın 15 Haziran, 2.cisinin 5 temmuz ve üçüncü fazın da 25 temmuzda başlayacaktır. Bu bağlamda  15 Haziran 2009 tarihi itibariyle, e-posta gönderiminde kullanılan 25. Portun kapatılarak, yerine 587. Portun açılacağını ve bu sebeple gerekli ayarların yapılması, aksi takdirde e-posta göndermede sorun yaşanabileceğinin önemle TURKTICARET.Net müşterilerine ve tüm internet kullanıcılarına duyururuz.

 

              Mail göndermede sorun yaşıyorsanız bu yapılan port değişikliğinden kaynaklı olabilir.

 

Kaynak : Türk Ticaret Net

Geri

Eski Cep Telefonu Olanlar, Dikkat!

Geri

              Cep telefonunuzu kaybetmeniz, çaldırmanız, bir kenara atmanız veya iyilik olsun diye başka birine vermeniz sonucunda başınıza neler gelebilir biliyormusunuz?

              Yukarıda bahsi geçen veya benzeri nedenlerden dolayı art niyetli 3. şahıslar cep telefonunuzu cinayet, hırsızlık, terör, şantaj,  yasak bağlantılar gibi cep telefonunun geçerli olduğu durumlarda kullanabilir ve bunun sonucunda IMEI numarası kaydı karşılığında sizin kimlik bilgileriniz çıkabilir. Sonuçta suçsuz olduğunuz anlaşılana kadar alı konulabilirsiniz.

 

Peki ne yapmalıyız?

1. Telefonunuzun tuşlarını kullanarak “ *#06# ” yazın ve ekrandaki IMEI numarasını bir yere kayıt edin.

 

2. Telefonunuzun arka kısmındaki IMEI numarası ile ekrandan okuduğunuz IMEI numarasının aynı olduğunu kontrol edin. Eğer aynı ise sorun yok. Eğer aynı değilse 444 97 77 veya 0312 232 23 23  numaralı telefondan Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi’ni arayınız.

 

3. Cep telefonunuz çalındığında, kaybolduğunda, artık kullanılmayacak durumda ise 444 97 77 veya 0312 232 23 23 numaralı telefondan Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi’ni arayarak IMEI numarasını bildirerek telefonunuzu kullanıma kapatabilirsiniz.

 

4. Cep telefonunuzu satarken mutlaka belge karşılığı teslim ediniz ve belge üzerinde IMEI numarasını belirtiniz.

 

Kaynak : Şükrü KIZILOT - HÜRRİYET

.