Engin MERT

Kurumsal—Bireysel Danışmanlık ve Yatırım Hizmetleri

Stil

Anasayfa - Hakkımızda - Yasal Uyarı - Mail - İletişim - Reklam

Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. Bilgi İçin info@enginmert.com

Anasayfa

23.09.2009

Baylar İşyerinde Nasıl Giyinmeli?

23.09.2009

Bayanlar İşyerinde Nasıl Giyinmeli?

OKU

OKU

              Her gün başlangıcında veya bir sonraki gün için kadınların yarın için ne giysem düşüncesi hiç sona ermeden devam eder. Kadınlar giyim konusunda pişti olmamak için çalışma arkadaşları ile gün içinde mutlaka durum değerlendirmesi yaparlar. Zaten ufakta olsa aralarında gizliden gizliye bir şıklık yarışı vardır.

 

              İşyerlerinde ise doküman şeklinde bir kural listesi olmasa bile çalışan kadınlar için bir giyim kültürü oluşmuş durumdadır. Dile getirilmese bile bu giyim adabı kültürü erkekler tarafından bile benimsenmiştir. Peki nedir bu uyulması gereken kurallar? Profesyonel imajdan uzaklaşmadan ve modayı da takip ederek bu işi nasıl halletmeliyiz. İşte sizler için derlediğimiz birkaç anekdot ve püf noktalar.

 

              a. Rahat giyineceğim derken kıyafetiniz işinizin önüne geçmesin. Keza dikkatlerin başka yöne kayması pekte hoş karşılanmayabilir.

              b. Satın alacağınız kıyafetler aşırı moda çizgilerini taşımasın. Çünkü moda değiştiğinde kıyafetleri giymek istemeyeceksiniz. Bu durum bütçenize zarar verebilir.

              c. Konsantrasyon bozacak şekilde teniniz görünmesin. Zira itibar veya otorite kaybına yol açabilir ve hatta dedikoduya mahal verebilir.

              d. Ofiste çalışıyorsanız asla eşofman, sweatshirt, spor ayakkabı, simit yaka t-shirt, aşırı büyük baskılı elbiseler giymekten kaçınınız.

Bayanlar İşyerinde Nasıl Giyinmeli?

              e. Transparan kıyafetler, çoklu parlak taşlar,  sıfır yapışan pantolonlar, düşük bel pantolonlar, kolunuzu kaldırdığınızda içe doğru görüntü veren gömlekler, darlıktan dolayı düğme aralarından teninizi gösteren gömlekler ciddiye alınmanızı engelleyebilir.

              f. Ayakkabılarınızın ayanızı sıkacağını hissediyorsanız kesinlikle giymeyin. O gün başınıza dert olacaktır.

              g. Saçlarınız mutlaka özenli şekil verilmiş olması gerekiyor. Her gün kuaföre gidilmez ama en azından evinizde bir şeyler yapabilirisiniz.

              ı. Kesinlikle hafif bir parfüm kokusu kullanın.

              i. Takılarınız asla giysinizin önüne geçmemelidir. Takılarınız tamamlayıcı olmalıdır.

              j. Mini mini etekler sadece çapkın erkeklerin iştahını kabartır. Maalesef size artı puan getirmez.

              k. Yaptırdığınız dövme görünmesi, göbeğinizdeki piercingin sallana sallana dikkat çekmesi kesinlikle sizin tarzınız olmamalıdır.

              l. Makyajınız kesinlikle hafif ve dikkat çekmemelidir.

 

              Eğer saygıdeğer, otoriter, yeri sağlam, sözü dinlenen imajınızı şıklığınız ile tamamlamak istiyorsanız bizce belirttiğimiz kurallara dikkat ediniz. Bu konuda sizin için yapılacak olumlu eleştiriler belki de başarılı olmanızda size pozitif etki yapacaktır.

Geri

Baylar İşyerinde Nasıl Giyinmeli?

Geri

              Erkekler bu konuda kadınlara nazaran biraz daha yüzeysel davranırlar ancak bize göre yanlış yaparlar. Kadınlar kadar detaycı  hale gelmese de bu konuda erkeklerin de günlük iş hayatındaki imajına dikkat etmesi gerekmektedir. Hatta patronu veya üstündeki yönetici bayan ise bu durum daha da önem kazanıyor. Şıklık yarışının aslında bir önemi olduğunu kabul etmek lazım. Beyler işte sizi örnek gösterecek püf noktalar.

 

              a. Aşırı kırışan keten tarzı takım elbiseler veya gömlekleri tercih etmeyiniz.

              b. Gök mavi, çimen yeşili gibi uçuk renkte takım elbiseler arkadaşlarınız arasında espri konusu bile olabilir.

              c. Orta büyüklükteki hoş kol düğmeleri size farklılık katacaktır.

              d. Kısa tırnaklar ve soft görüntülü bakımlı eller insanlar üzerindeki etkinize fayda sağlayacaktır.

              f. Ense tıraşınız, faulleriniz her zaman temiz olmalı saçlarınız ise mutlaka şekilli olmalıdır. Uzun saçlar ise pek de hoş görülmeyen bir durumdur. Kirli sakal size akşamdan kalma imajı verebilir.

              g. Ayakkabılarınız sıra dışı olmamalı ve kesinlikle boyalı ve giysinize uygun tonlarda olmalıdır. Eğer farklı renkte kullanmak zorunda iseniz kemeriniz, çantanız veya görünen başka aksesuarlarınız mutlaka aynı tonda olmalıdır.

              h. Beyler koltuk altı ter sorununuza mutlaka bir çözüm bulunuz. Ayrıca hafif after-shave tarzı kokuları da unutmayın. Deodorant veya parfümünüzün kadınsı olduğuna dair tedirginlik duyuyorsanız hemen değiştirin.

              ı. Kravatınız ve giysiniz üzerindeki aşırı belirgin desenlerin veya motiflerin cool erkek imajından uzak olduğunu belirtmek isteriz.

              i. Ütüsüz bir giysi düşünemiyoruz.

              j. Çoraplarımız mutlaka pantolon tonlarında ve uyumlu tonlarda olmalıdır. Lacivert bir pantolon altına gri çorap giyilmez.

              k. Ceketinizi çıkardığınızda gömleğinizin bir kısmı daha fazla döküm almışsa ve gömlek size bir beden büyükse üzerinizde emanet gibi durabilir.

              l. Dar pantolonlar oturduğunuzda size sıkıntı yaratabilir. Cebinize koyduğunuz nesneler dışarıdan belli olmamalıdır.

              m. Lütfen arka cebinizde kocaman bir cüzdan taşımayınız.